Hastanelerimiz

Bilgi:

Sağlık Bakanlığı Tarafından Yapılan Sağlıkta Kalite Değerlendirmesinde Son 6 Yıldır Mersin'de En Yüksek Puanı Almanın Grurunu Yaşıyoruz.

Detay

Özel Erdemli Yenişehir Hastanesi

Güneş ve Deri

Başta insanlar olmak üzere tüm canlılar için yaşam kaynağı olan güneş ışınlarının aynı zamanda insan sağlığını olumsuz etkileyen yönleri de mevcuttur. Son yıllarda ozon tabakasının incelmesi ve delinmesi sonucu yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının nitelikleri değişmiş yoğunluğu da artmıştır. Buna paralel olarak güneşin deri üzerindeki zararlı etkileri daha sık ve daha yoğun olarak ortaya çıkmaktadır.

Güneş Işınlarının Deri Üzerindeki Zararlı Etkileri:

  • a)- Akut (kısa sürede) oluşan etkiler.
    Kaşıntı, kızartı,  yanma , su toplama, duyarlılık, kabarma
  • b)- Kronik (uzun sürede) oluşan etkiler.
    Deri  yaşlanması, kırışıklık, lekelenmeler, kalınlaşma, kanser öncesi kızarıklık ve kalınlaşmalar, deri kanserleri, mevcut benlerin şekil renk ve karakter değişmeleri gibi zararlı etkilere sıkça rastlanır.

Yukarıda bahsedilen güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için:

  • a)- Güneş ışınlarının yer yüzüne yoğun olarak geldiği saatlerde (10:00-15:00) açık havada bulunmamak
  • b)- Şapka, şemsiye, desensiz açık renk kısmen kalın pamuklu giysiler kullanmak
  • c)- Açıkta kalan deri bölgelerine cildine uygun koruma faktörü 20-50 arasında olan güneşten koruyucu kremler kullanılmalı. Açık tenli kızıl saçlı renkli gözlü olanların vitiligo (ala), albinizm, porfiriya, güneş alerjisi, kseroderma  pigmentozum gibi güneş ışınlarıyla alevlenen hastalığı olanların yılın her mevsiminde gündüzleri buna uymaları gerekir.

Güneş gören deri bölgelerindeki  kalınlaşma, süreklilik gösteren kızartı, renk koyulaşması, kanayan yara oluşumu, eskiden mevcut olan benlerin aniden renk şekil değiştirmesi ve kanaması durumunda vakit kaybedilmeden bir cildiye uzmanına başvurulmalıdır.

Sosyal Medya :

Online Hızlı İşlemler

Online işlemler bölümünden kolay ve hızlı şekilde randevu alabilir,
tahlil sonuçlarınıza erişebilirsiniz.

Erdemli Yenişehir Hastanesi Bizi Arayın Online Tahlil Sonucu