Our Hospitals

Bilgi:

Sağlık Bakanlığı Tarafından Yapılan Sağlıkta Kalite Değerlendirmesinde Son 6 Yıldır Mersin'de En Yüksek Puanı Almanın Grurunu Yaşıyoruz.

Detay

Özel Erdemli Yenişehir Hastanesi

Uz. Dr. Ferda Köksal: Hipertansiyon Hastaları Yaz Aylarına Dikkat

‘Hipertansiyonu olan hastalar su ve tuz dengesini iyi düzenlemeli, az yağlı veya yağsız süt ve süt ürünleri, zeytinyağı, ayçiçeği yağı, mısırözü yağı gibi özellikle doymamış yağ asidinden zengin bitkisel sıvı yağlarla pişirilmiş yiyecekler tüketilmelidir’ Diyen Uzm. Dr. Ferda Köksal, kola, meyve suyu gibi kan şekerini yükselten sıvılardan uzak durulması gerektiğinin altını çizerek, ‘Her gün posadan zengin 3-4 porsiyon çeşitli taze sebze ve meyve tercihleri ince ve kalın bağırsağın düzenli çalışmasını sağlar. Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddeleri ve aşırı tuz içeren yiyecekler mümkün olduğunca tüketilmemelidir. Kola, meyve suyu gibi kan şekerini yükselten içeceklerden uzak durulmalıdır. Çay, kahve gibi içecekler ise günlük sıvı miktarına dahil edilmemelidir. Glisemik indeksi yüksek olan karpuz, kavun, üzüm şeftali, kiraz gibi yaz meyveleri tercih edilirken diyabet hastaları şeker oranı ve kalori miktarını göz önünde bulundurmalıdır’ dedi.

‘ALKOL VE KAFEİN TÜKETİMİ SINIRLANDIRILMALI’

Hipertansiyon hastalarının alkol ve kafein tüketimini yaz aylarında sınırlandırılması gerektiğini belirten Özel Erdemli Yenişehir Hastanesi Uzm. Dr. Ferda Köksal,  ‘Hipertansiyon hastalarının stres arttırıcı aktivitelerden uzak durmaları yararlı olacaktır. Kafein ve alkol kan basıncının yükselmesine neden olabileceğinden özellikle yaz aylarında alkol ve kafein tüketimi sınırlandırılmalıdır. Yaz sıcakları kan basıncının aniden düşmesine ya da yükselmesine neden olabilir. Özellikle güneşin dik geldiği 11:00/16:00 saatleri arasında dışarıya çıkmamalı ya da serin ve gölge yerlerde bulunmayı tercih etmeli, gerektiğinde şemsiye kullanmaya dikkat edilmelidir. Sıcakla beraber artan vücut ısısı özellikle nöropatinin ( sinir hasarı) eşlik ettiği diyabetik hastalarda, idrar söktürücülü antihipertansif ilaç alanlarda ve yeterince sıvı tüketmeyen hastalarda abartılı bir tansiyon düşüşü yaşanmasına neden olabilir’ ifadelerini kullandı.

Haber: http://www.cukurovaexpres.com/mersin/hipertansiyon-hastalari-yaz-aylarina-dikkat-h115725.html

Social Media :

Online Quick Transactions

You can easily and quickly make an appointment from the online
transactions section and access your analysis results.

Erdemli Yenişehir Hastanesi Call Us Online Lab